уторак, 22. мај 2012.

TERME CARA LICINIJA U SIRMIJUMU


                               


Na sirem prostoru sirmijumskog foruma,severozapadno do njegovog centra,delimicno je otkopano luksuzno kupatilo sa izuzetno mocnim temeljnim zidovima.Svojom masivnoscu oni pruzaju veoma impresivnu sliku,jer dostizu debljinu od cetiri metra,sto je jedinstven slucaj u Sirmijumu.
Terme su podignute izmedju dveju ulica za zasvedenim pesackim prolazima i nesumnjivo su predstavljale najvisu gradjevinu u Sirmijumu,sa nje su vrsena izvidjanja okolnog terena,a mozemo samo zamisliti visinu kada je bedem bio visok na severnom delu oko 17 metara.Uz zapadnu fasadu termi nalazila se velika prostorija,verovatno vestibul u koji se ulazilo iz ulicnog portika.Imala je zivopisan mozaicki pod sa geometrijskom kompozicijom od kvadrata,rombova,rozeta i prepleta u plavoj,beloj,zutoj i crvenoj boji.Tu se nalazio i apoditerijum-garderoba za odlaganje odela i stvari.
Terme su uz severnu fasadu imale dva bazena za kupanje,jedan polukruznog ,a drugi ovalnog oblika.Za njihovo oblaganje upotrebljene su uglacane mermerne plocice razlicirih boja.U istom delu gradjevine otkrivena je slozena mreza kanala za dovod i odvod vode.
U juznom delu zdanja ukomponovane su velike pravougaone prostorije koje su pripadale frigidarijumu i tepidarijumu.
Istocni deo kupatila jos nije istrazen i u njemu se nalaze mnoge druge prostorije kakvim je raspolagalo jedno rimsko javno kupatilo.
Temeljne delove odlikuje solidno i cvrsto zidanje u tehnici liva,sa grubim,neobradjenim kamenom i debelim slojem maltera.Izuzetna arhitektonska konstrukcija upucuje na imperatora Licinija kao glavnog investitora.
Nacin zidanja i pokretni nalazi otkriveni unutar zidova datovali su izgradnju termi na pocetak IV veka,sto se poklapa sa dokazima da ih je izgradio Licinije (308-324.),kojem je Sirmijum jedno vreme bio prestonica.Na podizanje takvih termi ukazuje jedan spomenik pronadjen na ostrvu Bracu.To je kameni zrtvenik posvecen Herkulu Avgustu od vojnika Valerija Valerijana,zaposlenog na Bracu na klesanju kapitela za stubove Licinijevih termi u Sirmijumu.Terme pominje i istoricar Menandar kad opisuje pregovore gradske posade sa Avarima.
Gradjevina je i u VI veku zadrzala svoju funciju,a sada je nebrigom dovedena u katastrofalno stanje i na rubu je potpunog nestanka.
Sirmijum je na sve cetiri gradske kapije imao javna kupatila,u kojima se svaki putnik prvo morao okupati pre nego sto udje u grad,a visoke higijenske norme u starom Rimu ogledale su se i u tome sto su robovi mogli poptuno slobodno da koriste kupatilo svoga robovlasnika.




Izvor: Radovan Kovacevic,ARHEOLOGIJA I ISTORIJA OPSTINE INDJIJA,Indjija 2011.

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.